Porady, wskazówki, inspiracje
Jaką metodą montować płyty ceramiczne
Płyty z gresu porcelanowego to doskonały sposób na zabudowę tarasów, ścieżek, placów i innych nawierzchni wokół budynków. Są bardzo atrakcyjne wizualnie, komfortowe w użytkowaniu, łatwe w pielęgnacji oraz odporne na oddziaływanie takich czynników, jak obciążenia, rysowanie, ścieranie, woda, różnice temperatur, sól, kwasy itp.
Jak je montować, by uzyskać stabilną strefę relaksu? Do dyspozycji mamy kilka sprawdzonych sposobów, które możemy dostosować do swoich potrzeb i warunków otoczenia.
Naturalne podłoże
Jedną z najprostszych i najszybszych metod jest układanie na podbudowie z kruszyw naturalnych („na sucho”). Sprawdza się najlepiej tam, gdzie nie występują żadne komplikacje związane ze specyfiką terenu. W ten sposób możemy zaaranżować np. taras, poprowadzić ścieżkę albo utwardzić podłoże przy grillu, a dodatkowo zrealizować to w taki sposób, by umożliwić swobodny odpływ wody deszczowej między poszczególnymi elementami do gruntu. Technika ta nie ogranicza się do położenia produktów „na ziemi”. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. O czym warto pamiętać?
Montaż „w trawie”:
- Kładziemy na trawie płytę i nacinamy wokół szpadlem darń. Następnie wybieramy ziemię na głębokość 8 cm
- W miejsce wybranej ziemi wsypujemy dobrze klinujące się kruszywo (o frakcji 3-6 mm), które zapewnia bardziej stabilne podłoże (nie zaleca się stosowania piasku lub otoczaków)
- Ceramikę kładziemy ok. 0,5-1 cm powyżej podłoża, a następnie wyrównujemy i stabilizujemy poprzez dobijanie gumowym młotkiem
Montaż na samym żwirze:
- Rozkładamy geowłókninę
- Wysypujemy dwie warstwy żwiru o frakcji 40-80 mm (głębokość 30-50 cm) oraz 0-20 mm (gł. 20-40 cm)
- Na nich tworzymy warstwę żwiru o frakcji 3-6 mm i głębokości 2-5 cm
Klej do płyt
Kolejna popularne rozwiązanie polega na tradycyjnym przyklejaniu elementów do odpowiednio przygotowanego, stabilnego (wysezonowanego) podłoża. W skrócie wygląda to tak:
- Warstwę betonu zbrojonego o grubości 30-50 mm trzeba pokryć dwuskładnikowym, zespolonym uszczelnieniem podpłytkowym. Ważne jest ukształtowanie odpowiedniego spadku skierowanego od budynku w stronę odwodnienia (>1,5%).
- Elementy mocujemy za pomocą specjalnej zaprawy klejowej o podwyższonych parametrach
- Pamiętajmy o zachowaniu i wypełnieniu fugą odstępów między płytami
Zaprawa drenarska
Wyjątkowo trwałą alternatywę dla kleju stanowi zaprawa drenarska. Stosowana do wykonywania nośnych, wodoprzepuszczalnych warstw podkładowych, tworzy bardzo solidne podłoże (brak klawiszowania płyt, wodoprzepuszczalność, mrozoodporność, jednorodna podbudowa). Co jeszcze warto wiedzieć o tej technologii mocowania?
- System składa się z zaprawy drenarskiej oraz szlamu sczepnego
- Wymieszaną z wodą zaprawę rozprowadza się po odpowiednio przygotowanym podłożu i wyrównuje do warstwy 3-5 cm
- Płyty mocowane są za pomocą wspomnianego szlamu sczepnego
Wsporniki tarasowe
Cieszące się rosnącą popularnością specjalne wsporniki to niezwykle szybki i skuteczny sposób na stworzenie stabilnej konstrukcji współczesnych tarasów wentylowanych. Wybierając tę metodę realizacji nawierzchni pamiętajmy, że:
- Wsporniki wymagają stabilnego podłoża, np. wylewka betonowa ze spadkiem i hydroizolacją
- Do dyspozycji mamy wsporniki regulowane (standard lub max), spiralne lub o stałej wysokości
- Warto korzystać z 5 wsporników na płytę, szczególnie przy większych elementach i wyższych konstrukcjach (4 przy krawędziach, 1 w środku)
- Komfort montażu oraz użytkowania zapewniają także takie akcesoria, jak: podkłady wyrównujące, klipsy dylatacyjne i do montażu maskownic czy głowice samopoziomujące
Zobacz pomocną infografikę!
powrót